Kadınların Görmezden Gelmemesi Gereken Kanser Belirtileri

Gelişen teknolojiyle birlikte birçok sağlık sorunu aşıların ve tedavi yöntemlerinin yenilenmesi sayesinde tarihe karışıyor.

Buna karşın bilim dünyasının yaptığı çığır açıcı yeniliklerin arasına henüz kanser eklenebilmiş değil. Kanser hastalığına ilişkin oldukça başarılı çalışmalar yapılıyor olsa da, hastalığın yapısı ve çözümü günümüzde dahi tam anlamıyla bulunamadı. Bu nedenle vücudunuzda ortaya çıkabilecek bazı belirtileri erkenden yakalamak, kansere karşı en güçlü kozunuz olacaktır.

Haberde yer alan belirtileri izlemeyi unutmayın; birkaç haftadan uzun sürerse, bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Serviks ve meme kanserleri tarama yoluyla görülebilse de, diğer bazı jinekolojik kanserler o kadar belirgin değildir. Bu belirtilerin sizde olması mutlaka kanser olduğunuz anlamına gelmiyor. Bu nedenle vücudunuza ve düzenli alışkanlıklarınıza dikkat etmek, hastalığın olası belirtilerini tanımanıza yardımcı olabilir.

PELVİK BÖLGEDE AĞRI VE ADET DÖNGÜSÜNÜN BOZULMASI

Kadınların ara sıra düzensiz adet görmesi veya adet döneminde kramp girmesi sıradan görülebilecek durumlardır.. Ancak pelvik bölgenizde büyük vek alıcı bir ağrı yaşıyorsanız ve adet döngünüzde değişiklikler varsa, örneğin birden fazla düzensiz, alışılmadık derecede ağır veya atlanmış adetler varsa, bu rahim, rahim ağzı veya yumurtalık kanseri anlamına gelebilir. Aksi takdirde, endometriozis gibi bir rahatsızlığın işareti olabilir.

BAĞIRSAK HAREKETLERİNDE DEĞİŞİKLİKLER

Mesanenizin veya bağırsak hareketlerinizin anormal olduğunu fark ederseniz, buna dikkat etmeniz gerekir. Buna çok sık idrara çıkma, idrarda veya dışkıda kan, karın ağrısı ve sürekli gevşek dışkı veya geçmeyen kabızlık dahil olabilir.

MEMENİZDE DEĞİŞİKLİKLER VE KİTLE OLMASI

Meme kanserinin erken bir göstergesi, daha önce olmayan kitleler ve çukurluklar, renk değişikliği, meme başı akıntısı veya meme başı çevresinde diğer değişiklikler olabilir. Ayrıca, herhangi bir şişlik, kızarıklık veya ağrıya dikkat edin. Bunun, genellikle adet döneminizde yaşadığınız düzenli meme hassasiyetinden farklı olduğunu unutmayın.

AŞIRI KİLO ALMAK YA DA VERMEK

Kanser genellikle iştahı etkiler ve kilo kaybı daha yaygın olsa da kilo alımı da meydana gelebilir. Diyetinizde veya egzersiz rutininizde herhangi bir değişiklik yapmadan hızla on kilo veya daha fazla kilo veriyorsanız veya alıyorsanız bu bir uyarı işareti olabilir. İştahtaki değişiklikler, örneğin her zaman tok hissetmek veya nadiren aç hissetmek de gözlemlenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir