Mehmet Şimşek, enflasyonun düşüş formülünü verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonu düşürmekte kararlı olduklarını belirterek, geçen yıl yaşanan deprem giderleri, KDV artışı ile akaryakıtta ÖTV artışı gibi faktörlerin olmayacağı için enflasyonun mayıs ayından sonra düşüşe geçeceğini belirtti.

Bakan Şimşek TRT Haber’de katıldığı programda kendisine yöneltilen sorulara yanıt verdi. Şimşek, Orta Vadeli Program’ın (OVP) çalıştığı ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Program gerçekten çalışıyor. Bunu yaşanan gelişmelerle ve verilerle anlıyoruz. Ekonomide dengelenme sürecine girildi. Bir takım makro dengesizlikler ortaya çıkmıştı. Net ihracatın dengesi büyümeye yansıdı. En önemli dengesizlik cari açıktaydı. Cari açıkta çok ciddi bir iyileşme ve nerede ise yarı yarıya bir düşüş var. Bütçe açığı geriliyor. Bütçe disiplini sürecek.

“Programımız çalışıyor”

Geçen sene mayıs sonunda piyasa etkilerine bakarsanız depremin etkisiyle bütçe açığının GSYH’ye oranının 9-10’ları görebileceği öngörülüyordu. Geçen sene bunu 5,2’de tuttuk. Bu da temel dengesizlikleri giderme noktasında programın çalıştığını gösteriyor.

“Geçmişte başardık, tekrar başaracağız”

Şimşek, enflasyonda düşüş hedeflendiğini, bu hedefin piyasa beklentilere yansıdığını şu sözlerle aktardı:

Biz enflasyonu düşürmekte kararlıyız. Haziranda açıklanacak mayıs ayı enflasyonunun yüzde 75-76 gibi gelmesi bekleniyor. Ancak bunun 12 ayın enflasyonu olduğunu belirtmekte yarar var. Bu rakam mayıstan sonra aşağıya inmeye başlayacak. Enflasyonun yıl sonunda yüzde 38’e gelmesini bekliyoruz. Enflasyonu gelecek sene sonunda yüzde 14 ve bir sene sonra da tek rakama düşürmek için geri adım atmayacağız. Enflasyonu düşünmek için bize geri adım atmak yok. Enflasyon düşünce işçimizi, üreticimizi, sanayicimizi korumuş oluruz. Geçmişte bunu başardık, tekrar başaracağız. Enflasyonu tek haneye düşmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

Açıklamalardan öne çıkanlar

Bakan Şimşek’in açıklamalarından öne çıkanlar:

-Türkiye fon akışında çok büyük bir artış var. Yerel seçimlerden sonra o kadar cidi bir fon akısını var ki swap araç reel pozisyonu 49 milyonluk bir gelişme gösterdi.

Türkiye’ye rağbet artıyor

-12 yıl sonda Fitch Ratings Türkiye’nin kredi notunu artırdı, Standard & Poor’s Türkiye’nin notunu artırmakla kalmadı tekrar gerekirse notu tekrar artıracaklarını gösteren pozitif bir yöne girdi.

disiplini, bütçe dengesindeki, rezervlerdeki iyileşme Türkiye’ye fon akışındaki muazzam iyileşme gösteriyor ki programdaki iyileşme sürüyor.

-Türk Lirası’na ilgi arttı.

-Rezervlerimizdeki artış sürüyor.

Ekonomi programı sürekli yenileniyor

Biz canlı organizma gibi programı tekrar güçlendirerek pekiştiriliyor. Ekonomide dengeli ve sürdürülebilir bir iyileşme var. Programı güçlendireceğiz. Programa güven güçlü.

Türkiye’nin kredi risk primi (CDS) düşüyor

Türkiye’nin kredi risk primi (CDS) düşüyor. 700 baz buandan 270’in altına düşüş gelişmekte olan ülkeler arasında muazzam bir gelişme gösterdi. Risk priminin düşmesi programın çalıştığını gösteren bir gösterge.

-Dış ticaretteki iyileşme sürüyor.

-Vergi adaleti için çalışmalarımız sürüyor.

-Türkiye gri listeden çıkmalı.

AYRINTILAR GELİYOR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir